Завистта е тема-табу. И когато двама души я обсъждат, обикновено става въпрос за завистта на трето лице. Да признаеш собствената си завист е трудно пред себе си и още по-трудно пред някой друг. Да говориш с близък човек, когато чувстваш, че завистта застава между вас двамата и пречи на отношенията ви, също е изключително трудно. Това, че човек избягва да мисли или говори за нея, не означава, че Завистта изчезва. Тя работи подмолно. Подкопава щастието на човек, руши близостта му с останалите, подрива представянето му в професионалната сфера и не на последно място - вреди на здравето му, тъй като всяка една емоция предизвиква биохимични реакции в тялото и продължителното преживяване на негативна емоция увеличава хормоните на стреса в организма.
Разрушителните сили на Завистта - навън и навътре
В зависимост от характера на човека, Завистта може да насочи разрушителното си действие главно навън – под формата на саботиране на работата на обекта, на когото се завижда, язвителни забележки, намеци, клюки, враждебно отношение скрито зад фасадата на „доброжелателна критика“ (не че няма конструктивна и добронамерена критика, но тогава тя идва от искрено желание за съдействие и взаимна подкрепа за развитие), а понякога и комплименти и поздравления за успех, които, носят нездрава, фалшива енергия (като това се усеща от получателя).
Възможно е Завистта да опустошава главно в посока навътре – човекът често изпада в самосъжаление и смята, че на другите все им се получава по-лесно, имат късмет, връзки и т.н. или че са „родени такива“ - по-умни, по-дисциплинирани, по-мотивирани, по-енергични, по-добри в общуването...
Често си мислим, че емоциите са нещо лично и справянето с тях е толкова просто като да сложиш „маската“ на професионалиста, пристъпвайки през прага на офиса. Но поддържането на маски, когато под тях прикриваме силна емоция, не е дългосрочно решение. Емоцията всъщност е движение на енергия, която търси начин да се прояви и ако не осъзнато, то тя със сигурност ще го направи по начин скрит за самия човек, изпитващ емоцията. И определено резултатът няма да е добър за нито една страна в ситуацията. Решението не се състои в това да подтискаме емоцията, а да й дадем път навън по здрав начин, да я трансформираме и на първо място – да чуем какво има да ни каже.
Първа стъпка: Какво има да каже Завистта?
Завистта обикновено идва с посланието: „Имаш много неизползван потенциал вътре в себе си и на едно дълбоко ниво осъзнаваш, че не живееш по начина, по който би искал. Потребностите ти от смисъл, себеактуализация (израстване и развитие) или признание най-вероятно са неудовлетворени.“
За да се открие първоизточникът на Завистта в работата, трябва да потърсим отговор на въпросите: 1. Дали си в застой:
защото прекалено много те е страх от промени?
защото не вярваш достатъчно в себе си и се държиш за познатото, въпреки че душичката ти плаче за изследване на нови територии?
защото се страхуваш от мнението на другите?
защото се страхуваш от успеха (ако успееш, ще имаш по-големи отговорности, ще имаш повече за губене)?
защото си повярвал, че не заслужаваш успех (заради послания от значими фигури в детството или защото не е имало успешни и щастливи личности в семейството и рода ти)?
защото имаш ограничаващото убеждение, че работата е място, където се изкарва прехраната и нищо повече?
защото вярваш, че няма възможности както за добро финансово възнаграждение, така и за щастие на работното място, за усещане за смисъл и за удоволствие от самия процес на работа? Защото си повярвал, че човек трябва да си избере само едно от тези неща?
защото все още се държиш силно за детската нагласа, че искаш да имаш всичко, сега, на момента и то без да полагаш усилия за развитие?
2. Дали наистина имаш нужда от това, за което завиждаш? Истински важно ли ти е? Би ли инвестирал време, енергия и други ресурси, за да постигнеш това нещо? Би ли платил цената, която е платил този, на когото завиждаш? Знаеш ли каква е тази цена и смяташ ли, че си струва? Смяташ ли, че е в унисон с ценностната ти система? Когато си отговорим честно на тези въпроси и чуем какво иска да ни каже Завистта, е важно да й благодарим. Да, колкото и да изглежда странно – тя може да се окаже изключително важен посланик и да преобърне живота ни към добро, ако й обърнем внимание. Разрушителна е, когато не искаме да я чуем и да се поровим надълбоко в себе си.
Втора стъпка: Трансформиране на Завистта
Тази стъпка е от съществено значение и тя включва работа върху вътрешните убеждения, за да не могат те да ограничават израстването и щастието ни.
Изключително ценни са разговорите с хора, които са успели да променят убежденията си и начина си на мислене. Те биха били като трамплин за нашата мотивация за продължителна, животопроменяща вътрешна работа.
Като всеки друг навик, и новите начини на мислене, имат нужда от време, за да се затвърдят и да станат навици. Фокусът и постоянството, които ще са ни нужни, са по-лесно постижими, когато се срещаме и разговаряме с осъзнати, отдадени на личностното си развитие хора.
Ако в обкръжението си имаме поне един човек, който има същите цели и стремежи за себеразвитие, би било прекрасно.
В крайна сметка в какво се трансформира Завистта под нашите съзнателни усилия? Във вдъхновение и катализатор за промяна за по-добър вътрешен свят (здрави отношения с егото ни, с емоциите ни, с ценностната ни система) и за по-добър начин на живот и отношения с околните – близките ни и колегите ни.
Човек, който е поел по този път е по-отговорен към себе си, съответно и към другите, по-осъзнат и по-добре комуникиращ, по-щастлив и зареден с енергия и оптимизъм. И познайте какво – това се предава и на околните. Това е win-win ситуация, всички печелят.
Този уеб сайт използва бисквитки (cookies), с цел по-доборто обслужване на своите посетители. Продължавайки да го ползвате, приемаме че се съгласявате с нашата "Политика за поверителност на данните".