Най-важната детерминанта на дълголетието и щастието е наличието на близка връзка с поне един човек – това е заключението, до което достигат учени от Харвард, които провеждат едно от най-дългосрочните проучвания в областта на психологията. Това изследване е стартирало през 1938 г, по времето на Голямата Депресия, като то продължава и до наши дни. Резултатите от него, достигнаха до нас благодарение на запленяващата
ТЕД презентация от 2015 г. на Робърт Уолдингер, директор „Изследвания за развитието на възрастните“ в Харвард. В това проучване учените откриват, че единствената обща характеристика на най-щастливите дълголетници е, че те са успели да изградят поне 1 дълготрайна близка връзка с друг човек. Тук не говорим за интимна връзка – близостта може да има различни форми – близост между родител и дете, с приятели, с колеги или съседи.
Представяйки дългогодишното проучване на Харвард, Робърт Уолдингер ни предава три основни послания:
- Социалните контакти имат ключова роля за нашето щастие, здраве и удовлетвореност от живота. Фразата „самотата убива“ е наистина вярна!
- Когато говорим за връзки с другите, добре е да се погрими за качеството, а не за количеството. „Да живееш в непрекъснат конфликт е наистина лошо за здравето. Браковете, в които има много противоречия и липсва привързаност, нарушават повече здравето, отколкото разводът.“
- Връзките ни с другите имат ключова роля за устойчивостта и паметта ни. Научно доказано е, че хората, които са имали дългосрочна връзка с друг човек, на когото са можели да разчитат, са страдали по-рядко от Алцхаймер и други заболявания, свързани с мозъчната дейност и са били по-устойчиви.
Нуждата да обичаме и да бъдем обичани е вкоренена в нас, хората. Интересен факт е, че следвайки тази своя изконна нужда, повечето от нас се впускат в търсене на своята половинка и се вкопчват в идеята, че трябва някой да ги обича, като пропускат, че единственият ефективен контрол, който можем да управляваме е не това кой и колко ни обича, а кого и колко ние обичаме, доколко сме щедри в раздаването и споделянето на любовта. Има поне 3 основателни причини, които да ни убедят, че е по-полезно и ефикасно, както за здравето ни така и за щастието ни, да се фокусираме върху това колко любов даваме, а не колко получаваме:
- Един от основните принципи в социалното общуване е принципът на реципрочността. Повечето хора държат да са честни и благодарни във връзките си и биха се постарали да отговорят на доброто с добро, на получения подарък с направен от тях подарък, и на любовта с любов. Колкото по-щедри сме с любовта и усмивките, с които даряваме околните, толкова повече те ще се връщат и при нас.
- На второ място поставяме закона за привличането – ние привличаме хора подобни на себе си. Колкото повече щедрост и състрадателност проявяваме, толкова повече ще бъдем заобградени и общуваме с щедри и състрадателни хора. Научно доказано е, че контактите с добри и щедри хора имат по-благоприятен ефект върху щастието, в сравнение с контактите с егоцентрични и материално-фокусирани хора.
- И не на последно място да бъдем щедри в споделянето на любов и доброта с околните ни прави по-щастливи и уверени по една интересна причина: колкото по-добри сме, толкова повече хубави истори разкаваме сами за себе си в главата си. Способността да вярваме,че сме добри, любвеобвилни и щедри като личности засилва щастието и удовлетвореността ни. Не случайно позитивните утвърждения са толкова четсто срещана техника за засилване на самоувереността и благополучието. Само си представете колко по-убедителни ще сте перд себе си, ако повтаряйки си наум утрвърждения като: „Аз съм добър, аз съм щедър, аз съм обичан“, те наистина са подкрепени с ваши действия от близкото минало като например: да дарите пари или време на деца, лишени от родителски грижи или възрастни хора, да съберете групичка съседи и да изчистите градинката пред вашия блок или да изпратите писма или имейли с благодарност на хора, които са ви помогнали тази година.
Едно от посланията, които Майка Тереза ни е завещала е, че не всеки от нас може да прави велики неща, но всеки може да прави малки неща с голяма любов.
Ако искате да пробвате тази идея, купете любимия шоколад на някого и го оставете тайно на бюрото му или в чантата му като тайна изненада, или пък доката чакате на опашката за кафе, спонтанно платете и кафето на човека зад вас. Бъдете креативни и добри и щедро раздавайте малки порции любов!