Спокойствие и само спокойствие...
и три начина да го запазим в трудни времена
1/ Комуникирайте по-успешно
Замисляли ли сте се, че в трудни моменти, умението да комуникирате спокойно с хората може да бъде повлияно значително от начина, по който задавате въпроси. Когато са запитани с нежност и доброта, хората се отварят като „слънчогледи при изгрев слънце“. Обратното също е вярно. Ако им говорите грубо и рязко – те се затварят.
Ето какво може да ви помогне в комуникацията – умението да задавате въпроси. Правилно зададените въпроси могат да дадат сила, както на самите вас, така и на хората, на които ги задавате. Един добре зададен въпрос може да снеме напрежението от вас относно темата на разговора и да даде възможност на другия човек да сподели с вас проблемите си и да почувства облекчение.
Ето какво бихте могли да направите за тази цел в разговорите си с другите:
- Бъдете меки и предразполагащи в изказа. Започнете с фраза като: „Чудя се дали ....“
- Използвайте отворени, а не затворени въпроси. Те подтикват другия човек не просто да ви отговори с „да“ или „не“, а предоставят възможност на разговора „да потече“.
- Слушайте внимателно и активно какво ви отговаря отсрещната страна. Можете да повторите някоя от фразите на другия човек с въпросителна интонация, за да проверите дали правилно го разбирате, а може и да задълбочите доброманерено с въпрос като: „Какво бих могъл да направя, за да ти помогна?“
2/ Изградете устойчивост
Какво е устойчивост и защо тя е важна?
Учени от Университета в Пенсилвания, САЩ, ни дават следното определение за устойчивост: „Устойчивостта е способност да превъзмогнем трудните моменти. Но също така устойчивостта е и възможността ни да израснем благодарение на предизвикателствата пред нас“.
Основните групи от фактори, които предопределят и засилват устойчивостта ни, според доц. Керън Рейвич, са:
- Биология: развитието на човешкия род и нашата генетична предопределеност;
- Себепознание: каква точно е степента на осъзнатостта ни;
- Себерегулация: как и доколко успешно управляваме чувствата и действията си;
- Умствена гъвкавост: способността ни да погледнем на ситуацията от различни перспективи;
- Оптимизъм: способността ни да вярваме, че всичко ще завърши добре за нас;
- Майсторство или лична ефективност: умението ни да изхождаме от позицията: „Аз мога да го направя“;
- Близост: наличието на поне един човек, с който сме изградили трайна връзка и знаем, че винаги можем да разчитаме на него;
- Вяра в институциите: увереност в подкрепата на семейство, правителство, организация, в която работим и т.н.
Това, което отличава устойчивите хора, от всички останали, е че те приемат трудностите не като заплахи, а по-скоро като предизвикателства. Те имат умствена настройка за растеж, а не фиксирано мислене, и вярват, че от всяко нещо могат да се поучат и да израснат. Тези хора приемат предизвикателствата и ги преодоляват, вместо да се отдръпват или плашат от тях.
За да Ви помогнем да засилите своята устойчивост, създадохме и нашата 30-дневна програма за устойчивост и оптимизъм.
Можете да я видите тук:
3/ Практика за спокойствие
В трудни моменти, когато сте изправени пред стрес, един от изпитаните начини да поддържате устойчивостта и оптимизма си е практикуване на медитацията „Планина“. Ето нашата адаптация на оригиналната версия, създадена от Джон Кабат-Зин. Тази медитация ще ви помогне да потърсите вътрешна стабилност и спокойствие, дори и в периоди на непредсказуемост и хаос.
Ето и практиката: пробвайте я!
Можете да свалите тази информация като брошура
оттук.