В психологията отдавна изследват връзката между успеха и личните навици и вече е доказано, че съществува пряка връзка между това как започваме деня си и успеха, който постигаме в работата и живота. Сутрешните ни навици могат да окажат значително влияние върху останалата част от деня. Ето защо успешните хора имат сутрешна рутина, която предопределя нивото на енергия и успеваемост през деня им.
В тази статия ще Ви представим 5 сутрешни ритуала, за които е научно-доказано, че ще Ви помогнат да се настроите за по-успешен ден.
1) Ставане рано
Всички сме израснали с поговорката „Ранно пиле, рано пее.“
Тази идея с здраво залегнала във философията на стоиците за продуктивност, а и психологията потвърждава тази идея.
Още през 2 век, римският император Марк Аврелий, автор на известната книга „Медитации“, който въобще не е обичал да става рано, го е правел, защото според стоиците, възпитаването на лична дисциплина е един от важните фактори за успех.
Ранните часове на деня, като това съвсем не значи 4 сутринта, ни дават възможността да се насладим на тишина и спокойствие преди да е започнало всичко „да жужи“ и да направим без да ни прекъсват нещо, което е важно за нас, както и да планираме деня си фокусирано, без да ни разсейват.
Така че помислете дали да не настроите алармата си малко по-рано. Ще се изненадате от това, което можете да направите в сутрешното спокойствие, преди всички други да се събудят.
2) Сутрешна гимнастика
Лично аз мога да потвърдя силата на сутрешните упражнения. Преди няколко години направих промяна в режима си и започнах да правя минимум 5 минути упражнения всяка сутрин. Не спирам да се изумявам колко много практични сутрешни програми открих в youtube. Има за всеки вкус – от 5 мин до над 1 час – йога, кардио, пилатес, оздравителна гимнастика, фитнес с ластици и тежести и какво ли още не. Това, което открих е, че когато правя сутрешни упражнения, се чувствам много по-енергична през деня, много по-лесно се фокусирам и продуктивността ми е по-висока.
Психологията е доказала всичко това, като постановява, че сутрешните упражнения могат да подобрят настроението и когнитивните ни функции. Както се казва: „Здрав дух в здраво тяло.“.
3) Медитация
Ползите от медитацията са отдавна вече научно доказани, а изследвания показват и че успешните хора започват деня си с медитация. За това има основателна причина, редовната медитация може да намали стреса, да подобри концентрацията и дори да спомогне за по-добър сън.
Преди повече от 15 години, когато започнах да практикувам йога, започнах да правя и първите медитации в живота. Тогава смятах, че това е източна традиция, но всъщност медитативни практики има от векове в много точки на Земята. В годините, пробвайки най-различни практики научих, че не е задължително да седиш със скръстени крака и в пълно мълчание и тишина, за да правиш медитация. Можеш да ходиш, да миеш чинии, да се къпеш и да изпълняваш медитативна практика. Тя може да е с дължина дори по-малко от 5 минути, но пък редовното практикуване дава толкова положителни резултати, че аз лично не познавам човек, който е започнал да прави сутрешна медитация и се е отказал от това. И отговорът не е в това, че води до пристрастяване, а че те кара да се чувстваш толкова по-добре, по-земен, самоуверен и спокоен.
4) Планиране на задачите
Успешните хора не започват деня си в бързане и хаотично прескачане от задача на задача. Вместо това те планират задачите си за деня въз основа на важност и спешност.
Не всички задачи са еднакви - някои са важни за нас самите, а други са по-важни за другите. Ако си позволим да преминаваме през деня, без да имаме план за него, то тогава рискуваме да попаднем в капана на „гасене на непрекъснати пожари“ и денят ще премине, а ние няма да сме свършили задачите, които са най-важни за самите нас.
Не че няма дни, в които се налага да реагираме по спешност, но не бива да има ситуации, в която всички дни са такива и ние се движим през времето и пространството без собствена цел и посока.
Така че потърсете в планирането на деня си гаранция, че енергията и фокусът ви са насочени към нещата, които наистина имат значение и допринасят за успеха ви.
5) Благодарност
Психологията ни казва, че благодарността може да доведе до по-високи нива на щастие и по-ниски нива на стрес и депресия. Но тази практика не е свързана само с щастливите моменти в живота ни. Благодарността е изключително важна за устойчивостта, защото ни помага да продължаваме напред и да преодоляваме трудни моменти.
Важен елемент на благодарността е да откриваме всеки ден различни неща, за които да сме благодарни. И ако това ви се струва трудно или дори невъзможно, нека ви споделя, че ако се замислите по-конкретно, винаги ще откриете за какво и на кого да благодарите, като въобще не е необходимо да познавате тези хора: на хлебаря, който е направил тази вкусна погача, на хората, които събират боклука, защото са измели и около кофите, на колегата, който задържа отворена вратата, за да вляза и т.н.
Благодарността подобрява фокуса и креативността ни и ни дава много надежда.
И в края, бихме искали да ви напомним, че хубавите неща понякога стават бавно и „Рим не е бил построен за един ден.“ Нови навици не се изграждат лесно, а различните психолози изследователи определят различен брой дни, който трябва да правим нещо различно, за да изградим нов навик – 21, 30, 60, 90…Но като оставим настрана колко точно дни трябва да упорстваме с новите неща, по-важното е да приемем, че трябва да упорстваме водени от вярата, че имаме силата и ресурсите да реализираме своя най-добър потенциал.
Автор: Любов Кирилова, Хепинес Академи