Четвърти грях спрямо щастието: Свръхконтрол, Четвърти навик на най-щастливите: Постигане на вътрешен контрол , Упражнение 4: Планирайте проект с партньор - Happiness Academy - Академия за щастие
Запиши се за нашия бюлетин и получи безплатна е-книга!

Четвърти грях спрямо щастието: Свръхконтрол, Четвърти навик на най-щастливите: Постигане на вътрешен контрол , Упражнение 4: Планирайте проект с партньор

Четвърти грях спрямо щастието: Свръхконтрол, Четвърти навик на най-щастливите: Постигане на вътрешен контрол , Упражнение 4: Планирайте проект с партньор
13 февруари, 2019
Четвърти грях спрямо щастието: Свръхконтрол

Нуждата от контрол, която изпитваме е породена от непоносимостта ни към несигурността, с която е изпълнен човешкия живот. Това показват и изследванията. За да се справим със страха от несигурността, ние търсим различни начини да се сдобием с повече контрол, като например имаме необходимост да знаем, че решенията ни са правилни или да демонстрираме свръхувереност. Потребността от контрол се проявява и чрез илюзията за контрол, която е въплътена в идеята, че вярваме в притежаването на по-голям контрол върху резултатите, отколкото наистина имаме.
Поначало стремежът към контрол е добро нещо. Изследвания показват, че хората с по-висока потребност за контрол като цяло си поставят по-високи цели и се стремят да постигат повече. Но също така е открито, че прекалената жажда за контрол – например постоянен стремеж за подобрения или обсебване от постигане на резултати – не е добра. С други думи, изглежда има праг, отвъд който стремежът към упражняване на контрол понижава нивото на щастието.
Има редица интересни причини, поради които прекаленият стремеж към контрол понижава щастието. Ето основните:
Реактивното съпротивление – терминът, който психолозите употребяват за желанието да правим нещата, които са ни забранени, – обяснява защо прекаленото контролиране на другите не е добра идея. Когато се стремим да контролираме останалите, те проявяват психологическо съпротивление.



• Друга причина свръхконтролирането на другите да понижава щастието е, че то води до това, което известният мотивационен психолог Дейвид Макклилънд нарича „стрес на властта“ – склонността ни да се ядосваме, когато другите не се държат както ние искаме от тях.
• Поради това, че животът е несигурен, желанието за свръхконтрол върху резултатите е равностоен на обричане на разочарование. Резултатите от редица проучвания го потвърждават.
Важно е да направим разликата между желанието за постижение и свръхконтрола. Изследванията показват, че поставянето на цели повишава щастието. Прекрачваме прага към свръхконтрола, когато станем обсебени от постигането на дадена цел – тоест желанието да постигнеш резултата контролира теб, а не ти него.

Четвърти навик на най-щастливите: Постигане на вътрешен контрол

Изследователите отдавна знаят, че мислите и въображението имат мощно влияние върху чувствата ни. Какво означава това – че ние можем да контролираме чувствата си, ако просто успеем да променим съдържанието на мислите си.

Представете си следната ситуация. Намирате се в непознат град и имате само 2 часа до полета към дома, автобусът, който сте чакали повече от половин час, не идва и изглежда, че няма никакви таксита наоколо. В подобна ситуация, в която се чувствате изтощен и безпомощен, би било много полезно да контролирате мислите и чувствата си. Развиването на тази способност, която може да наречем „вътрешен контрол“, наместо търсенето на външен контрол върху хора и обстоятелства е много важен инструмент за всеки, който иска да е щастлив.

Развиването на вътрешен контрол означава също поемане на лична отговорност за щастието, тоест никога да не обвинявате друг или обстоятелствата за начина, по който се чувствате.

Вътрешен контрол – как да го постигнем?

Развиването на вътрешен контрол е подобно на тренирането на мускул. То трябва да става спрямо сегашните ви способности, постепенно и с постоянство.



Поемане на вътрешен контрол чрез прилагане на лесни тактики за регулиране на емоциите:

• Една такава тактика е „емоционалното етикетиране“. Това означава да назовете етикет, описващ чувствата ви. Например, да си кажете „Ядосан съм“, когато се чувствате така. Това веднага намалява интензивността на чувствата ви.
• Друга тактика е „мобилизиране на вниманието“, която представлява насочване на вниманието встрани от източниците на негативни емоции и към онези, които ви създават положителни такива.
• И последната тактика е „когнитивната преоценка“. Тази стратегия включва преосмислянето на негативните ситуации. Да речем, че се чувствате стресиран във връзка с наближаваща среща. В тази ситуация можете да се досетите, че вместо да си казвате колко сте нервен, е далеч по-добре да се почувствате благословен, че работата ви не включва безсмислен ръчен труд. Когнитивната преоценка разглежда нещата от друга перспектива.

Упражнение 4: Планирайте проект с партньор

Въведение

Освен добрите социални контакти, единственото и най-важно нещо, което бихте могли да направите, за да увеличите нивото на щастието си, е да водите здравословен начин на живот. Това ще подобри също вашия самоконтрол.

Цел

Това упражнение ще ви помогне да започнете да водите по-здравословен начин на живот в сравнение с този в настоящия момент, а по-точно: „да се храните правилно“, „да се движите повече“ и „да спите по-добре“.

Етапи

Упражнението включва следните етапи:

1. Първият етап е да съставите план за здравословен начин на живот. Обмислете промени, които ще доведат до по-здравословен начин на живот: поне 3 неща от всяка категория (правилно хранене, повече движение и по-добър сън).

Правилно хранене, примери

• Приберете нездравословните храни (напр. картофения чипс) на труднодостъпно място.
• Заменете големите купи и чинии с по-малки (ако сте с наднормено тегло).
• Заменете белите купи и чинии с цветни.



Повече движение
, примери

• Вземете си крачкомер и записвайте колко крачки правите на ден.
• Тренирайте (не е нужно да е интензивна тренировка) в продължение на 20 минути всяка сутрин.
• Намалете времето, през което седите (напр. докато сте в градския транспорт, стойте прави).

По-добър сън, примери

• Намалете източниците на изкуствено осветление (напр. телевизор, таблет) в спалнята си.
• Създайте си рутинен план за сън (напр. да си лягате в 10 вечерта и да не ставате преди 6 сутринта).
• Вземете топъл душ 30 минути преди лягане.

2. Следващият етап включва да създадете напомнящи съобщения (аларми), които да ви подсещат за вашия план всеки ден през следващите 4 седмици. Можете да споделите плана си с избран от вас партньор, който да ви подсеща.

3. През третия етап трябва да отговорите писмено на следните 3 въпроса: Какви 3 промени за здравословен начин на живот направихте във всяка от трите категории (правилно хранене, повече движение и по-добър сън)? Колко точно следвахте плана си? Защо – или защо не? Беше ли ви полезно това упражнение? Защо – или защо не?

*Тази информация е взета от книгата на проф. Радж Рагунатан: "Ти си умен, успешен, но дали си щастлив?". Прочетете цялата книга, за да научите как да станете по-щастливи.
9 октомври, 2023

Нов курс за щастие

19 декември, 2022

Дигитална осъзнатост

1 ноември, 2022

Безпристрастност

1 октомври, 2022

Самоконтрол

1 август, 2022

Вашата ABBA ваканция

1 май, 2022

Благодарност

31 януари, 2022

МИСИЯ ЛЮБОВ

1 ноември, 2021

Бъдете смели

20 април, 2021

Пролетна умора

7 февруари, 2020

Формула за успех

7 февруари, 2020

Щастливият лидер

7 февруари, 2020

Щастие в работата

7 февруари, 2020

Томбола на Goodworky

30 декември, 2019

Ритъмът ще те завладее

11 ноември, 2018

Твоята, моя история

18 октомври, 2018

Благодарност

9 октомври, 2018

Какво обича щастието

8 октомври, 2018

Да обичаш и да даваш

19 юли, 2018

Пари или време?

Любов към себе си

3 причини защо
3 практики как
3 признака, че наистина обичаш себе си